DSG Nasıl Çalışır?

Motor sporlarından doğan Direct Shift Gearbox (DSG), Volkswagen’den Audi, Skoda, Porsche ve hatta Hyundai’ya kadar her otomobil üreticisinde yaygın olarak kullanılıyor. Evet DSG Nasıl Çalışır?

Bir Volkswagen veya Skoda satın almayı düşünen HERKES, hatta bazı Hyundai modelleri DSG veya DCT terimiyle karşılaşacaklar; çift kavramalı şanzıman / vites.

Bu, Porsche üzerinden motor sporlarında doğmuş olan yeni bir otomatik şanzıman türüdür, ancak DSG’yi ana ismi yapan Volkswagen’dir.

Geleneksel bir otomatik şanzıman gibi, bir DSG de motorun hıza bağlı olarak en verimli devirde (dakikadaki devir sayısı) çalışmasını sağlamak için sabit vites oranları kullanır.

Ancak, ‘normal’ otomatiğin aksine, bir DSG etkili bir şekilde iki dişli setini (biri tek dişliler – 1-3-5 ve diğeri bile dişliler – 2-4-6 ile)ön seçim ve dişliler arasında kesintisiz bir takas için iki kavrama kullanır.

Normal bir otomatik şanzıman ile kazandığınız sürüş kolaylığı (çünkü sadece bir fren ve gaz pedalı olması nedeniyle) ile sadece bir debriyajı bastırmadan, yalnızca manuel bir şanzımanın “kontrolü” arasında yarım bir yol sunar. DSG’ li şanzımanlar, diğer dişli setinde bir sonraki vitesin önceden seçilmesi sayesinde vites büyütme sırasında herhangi bir güç veya momentum kaybı yaşanmaz ve manuel olarak ayarlanan vites değiştirme, geleneksel bir kılavuzdaki bir vites değiştirme tertibatından çok daha hızlıdır .

Tüm DSG’ler hem manuel hem de otomatik modlara izin verir. Vites seçiminde, yukarı veya aşağı, yaklaşık 8 milisaniyede gerçekleşen vites geçisi ile sürücülerin çoğu, neler olup bittiğinin neredeyse farkında olmaz. Ayrıca, arkadaşlarınızın size söyleyebileceklerine rağmen, DSG’lerin çoğu, otomatik (veya Sürücü için D) modunda veya vites değiştirme kollarının iki kez çekilmesiyle altıncı düz ile dördüncü arasında vites atabilir.

Bir DSG Olarak Da Bilinir… Hangi Üreticiler Kullanıyor?

VW Grubunun ayak izlerini takip ederek birçok otomobil üreticisi çift kavramalı şanzıman kullanmaya başladı; geleneksel bir tork-konvertör otomatik şanzımanına kıyasla güçleri tekerleklere aktarmada azalan enerji kaybı nedeniyle genellikle yakıt verimliliğini arttırmayı umuyor. Diğer markalar ve isimler şunlardır:

  • BMW – DCT;
  • Citroen and Peugeot – DCS;
  • Ford ve Volvo – Powershift;
  • Mitsubishi – SST;
  • Porsche – PDK; and
  • Alfa-Romeo – TCT.

Diğer önemli markalar arasında çift kavramalı şanzıman kullanan Lamborghini Huracan, Nissan GT-R ve Ferrari California sayılabilir.

Bu makale, bir DSG’nin nasıl çalıştığını ve neden DSG’ li otomobille araba sürmenin normal bir otomatik araba kullanmaya benzemediğini açıklamaktadır.

DSG Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bir DSG ya da çift kavramalı şanzıman, basit anlamda, iki debriyaj sistemi ile manuel şanzımanı tek ve çift dişliler ile kontrol edilir.Arabanın içinde sürücü sadece fren ve gaz pedalını ve ve çift kavramalı ( çift rakamlı vitesleri (2-4-6) ve tek rakamlı vitesleri (1-2-3 ve geri) kontrol eden ) bir vites görür…

Vites değişimi, motor hızına, tekerlek hızına, fren uygulamasına, gaz kelebeği konumuna ve sensörler tarafından toplanan bilgilere bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük bir vites seçmek için komut verilecek olan hidrolik aktüatörlere dayanır.

dsg nasıl çalışır

Not:Bu, bir DSG’nin nasıl çalıştığını gösteren VW Grubu DSG’nin bir kesitidir; vites değişimi ikinci vitesten üçüncü vitese geçerken olarak gösterilmiştir.

Bir çift kavramalı şanzımanı ayırırsanız, ‘tahrik’ şaftlarının kovanlı olduğunu görürsünüz, yani bir dişli setini (tek veya çift) tutan şaftın diğeri içine oturması ve bir kez birlikte sona ermesi tek bir tahrik mili gibi görünmesi; Neredeyse iki kadeh ters çevirip birbiri üzerine yığılmış gibi. Sanırım biraz anlaşılmıştır.. Benzer şekilde, kavramalardan biri diğerinin içine oturmakta, iç kavrama dış tahrik milini harekete geçirmekte ve dış kavrama iç tahrik milini harekete geçirmektedir.

Bir manuel veya otomatik şanzıman gibi, bir DSG farklı ebatlarda viteslere sahip, en büyük dişli en düşük vitese, dolayısı ile ilk vitese kadar. Robert’ın otomatik bir şanzımanı açıklamasının BURAYA anlattığı gibi, şanzıman ağındaki büyük dişli, motora bağlı daha küçük bir vitese sahip ve bu yüzden ne kadar dönmüş olursa olsun, aracı yalnızca yavaşça sürecektir.

Vites setlerine basan ve biri viteslerin yukarı çıkacağını kontrol eden iki vites kolu ve diğeri viteslerin aşağıya hareket etmesini kontrol ediyor. Bu seçiciler, VW’deki “mekatronik üniteye” hangi viteslerin seçildiğini, pistonların seçicilerin hareketini kontrol ettiğini bildirmesi için manyetik konum sensörlerine sahiptir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here