TÜRKİYE VOLKSWAGEN FABRİKASI

Alman otomotiv devi Volkswagen’in Türkiye’de planladığı fabrika yatırımının kesinleştiği haber verildi. Frankfurter Allgemeine gazetesinde Volkswagen (VW) yöneticilerinin kaynak olarak gösterildiği habere göre, şirket yönetim kurulu 1,3 milyar Euro büyüklüğündeki yatırımın, Türkiye’de yapılmasından yana karar aldı.

TÜRKİYE VOLKSWAGEN FABRİKASI OTODİYAR.COM

Gazeteye konuşan bir yetkili, konuyla ilgili son detayların üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Artık son metrelerdeyiz. Anlaşmanın pürüzsüz olmasını istiyoruz” dedi. Yetkili kararın resmen açıklanması için şirketin denetleme kurulunun onayının gerektiğini de belirtti.

Volkswagen’in denetleme kurulu yarın bir araya gelecek. Alınan haberlere göre, denetleme kurulu toplantısında VW’nin üst düzey yöneticilerinin emisyon skandalında piyasayı manipüle etmekle suçlaması konusu öncelikli olarak ele alınacak, Türkiye’deki yatırımın da gündeme gelebileceği ve nihai kararın toplantı sonrasında açıklanabileceği tahmin ediliyor.

Bu arada konuyla ilgili Türkiye’de yaşanan son gelişmeler de Alman basınında çıkan haberleri doğrular nitelikte. Yeni Şafak gazetesindeki habere göre, Volkswagen’den bir grup yetkili yatırımın yapılması planlanan Manisa yakınlarındaki arazide incelemelerde bulunmak için Türkiye’ye gitti. Haberde, bölgede fizibilite araştırmaları yapan Alman yetkililerin konut ve sosyal donatım için de arazi baktığı belirtildi.

Eylül ayı başında Volkswagen Yönetim Kurulu Başkanı Herbert Diess’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme yaptığı ve tarafların anlaştığı öğrenilmişti. Daha sonra şirketin yöneticilerinin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve başka bakanlarla da bir araya geldiği ve vergilendirme konusunda Alman tarafının beklentileriyle ilgili görüşmelerin sürdüğü açıklanmıştı.

VW’nin kuracağı ve yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlaması beklenen yeni tesiste ilk etapta Skoda’nın Karok ve Seat’ın Ateca olarak bilinen SUV modellerinin üretimi gerçekleşecek. Elektrikli otomobiller konusunda atağa geçen VW, Almanya’daki mevcut fabrikalarında elektrikli modellere yer açmayı planladığı için başka bir ülkede yeni bir fabrika açılacağını duyurmuştu.

NEDEN TÜRKİYE?

Alman otomobil üreticisi Volkswagen’ in Türkiyeyi seçmesinin önemli sebepleri var.

  • Ucuz iş gücü :Volkswagen’in diğer ülkelerde faaliyet gösteren fabrikalarındaki iş gücü maliyeti Türkiye’de daha ucuza geliyor.
  • Coğrafi avantaj: Volkswagen fabrikasının Türkiye de kurulmasınındaki diğer bir avantaj lojistik kolaylık. Doğu Avrupa ülkeleri ve Balkanlara yakın olması Volkswagen’in maliyetlerine katkı sağlayacaktır. Orta-doğu pazarına ve Rusya’ya yakınlık ise diğer bir avantaj olarak ön plana çıkmaktadır.
  • Türkiye’nin Üretim Bilgisi ve Tecrübesi: Türkiye’nin otomobil üretimine sahip bilgi ve tecrübesinin de Volkswagen Türkiye Fabrikası planının hayata geçirilmesi için bir etken olmuştur.
  • Türkiye Yan Otomotiv Sanayisinin gelişmiş olması ve ucuz yedek parça tedariği.

VOLKSWAGEN’ E TÜRK YÖNETİCİ

Bu arada şunuda eklemekte fayda var. Fabrika yatırımı için geçen ay Manisa’da şirket kuran Alman otomotiv devi Volkswagen’den yeni bir hamle geldi. Şirketin BMW’nin ABD Tedarik ve Satın Alma Direktör Yardımcısı Murat Aksel’i transfer etme hazırlığında olduğu ortaya çıktı. Aksel’in 2020’de Volkswagen’in Almanya’daki merkezinde Binek Araç Satın Alma Başkanı olarak göreve başlayacağı konuşuluyor.

Alman basınına da yansıyan iddialara göre; eski bir BMW yöneticisi olan Volkswagen CEO’su Herbert Diess, rakip markadan transfer atağını sürdürüyor. Diess’in son olarak BMW’nin ABD yöneticilerinden Murat Aksel’i Volkswagen’e transfer etmek için harekete geçtiği ifade ediliyor.

BMW’den istifa ettiği iddia edilen Murat Aksel’in, 2020’nin yaz aylarında Almanya’nın Wolfsburg şehrine taşınarak, VW’deki yeni görevine başlaması bekleniyor. Dünya’ya konuşan VW’ye yakın kaynaklar iddiaları doğrularken, konuyla ilgili BMW tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.

Türkiye’deki yatırım için resmi açıklama bekleniyor

Bilindiği gibi Volkswagen, uzun süredir gündemde olan yeni fabrika yatırımı için Türkiye’yi seçmişti. Bunu takiben Manisa Merkezli Türkiye birimini kurmuştu. Barış Pınarı Harekatı sonrası Alman marka yatırım kararını askıya alsa da Volkswagen üst yöneticilerinden Andreas Tostmann, yatırım için bir yer arayışı içerisinde olmadıklarını açıkladı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here