Ana Sayfa Güncel Volkswagen Yatırımı İptal Edildi

Volkswagen Yatırımı İptal Edildi

36
0
84 / 100

Volkswagen Yatırımı İptal Edildi

Uzun süredir merak edilen Volkswagen yatırımı iptal edildi.

Volkswagen satışları korona krizinin bir sonucu olarak düştü. Hızlı bir iyileşme beklenmiyor. Yeni bir fabrika açma planlarıda şimdilik ertelenmiş görünüyor.

Volkswagen Yatırımı İptal Edildi
Volkswagen Yatırımı İptal Edildi

VW grubu, Türkiye’de yeni bir tesisin inşa edilmesi planlarını durduruyor. Şirket Çarşamba günü Wolfsburg’da yaptığı açıklamada, “Arka plan, korona krizinin neden olduğu küresel otomotiv talebindeki düşüştür. İzmir yakınlarındaki Manisa’daki fabrika projesi kararlaştırıldığı kadar iyiydi, ancak yakın zamanda askıya alındı.

Yaz aylarında VW CEO’su Herbert Diess, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeler yaptı. Çalışma konseyi başkanı Bernd Osterloh’un da Temmuz 2019’da Türk sendikacılarla bir araya geldiği ve ardından yeşil ışık yaktığı bildirildi.

Şimdi ise durumu şu şekilde açıklıyor: VW Group’un açıkladığı gibi, “Bugünün bakış açısından, ek kapasiteler oluşturmak gerekli değildir” sözleri ile Volkswagen’ in Türkiye yatırımının iptal edildiğini teyit etmiş oldu.

Türkiye’de yeni bir VW tesisine karar verirken ileri geri ekonomik nedenlerden daha fazlası vardı.Türkiye’nin batısındaki İzmir iline yakın olası bir yeni fabrikanın ilk raporlarından sonra Volkswagen, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı milyar dolarlık yatırımla dolaylı olarak desteklediği için eleştirildi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası’na göre, orta ölçekli şirketler ve Siemens, Deutsche Bank veya Allianz gibi Dax grupları dahil olmak üzere Türkiye’de yaklaşık 7.000 Alman şirketi faaliyet gösteriyor.

İlk olarak VW, yeni tesis için Ekim ayı ortasında planlanan kararın “yatırım iş açısından bir anlam ifade etmeye devam etse bile” erteleneceğini söyledi.

VW için ülke denetim kurulunda hissedar olan Aşağı Saksonya Başbakanı Stephan Weil (SPD), Ekim ayında Türk savaşları devam ettiği sürece böyle bir karar veremeyeceğini söyledi.

VW PASSAT BRATISLAVA’YA GİDİYOR

Volkswagen yatırımı iptal edildi
Volkswagen yatırımı iptal edildi

Sonra çalışma konseyi bir bildiri yayımladı. Çalışma konseyi başkanı Osterloh, “Türkiye siyasi hedeflerine savaş ve şiddet ile ulaşmaya çalıştığı sürece,” Grup Denetleme Kurulu çalışan temsilcisi aynı fikirde olmayacak. Braunschweiger gazetesine Nazi döneminde Volkswagen tarihi nedeniyle endüstriyel bir grup olarak özel bir sorumluluğu olduğunu söyledi: “Volkswagen ahlaki olabilir ve olmalı”.

Volkswagen için en çok satan Passat üretiminin geleceği,Türkiye için her zaman prestijli bir projeydi, Yatırım başarısız olursa, aylarca, bir yandan Volkswagen’in yeniden düşünmesi gerektiği söylendi. Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank sonbaharda Handelsblatt gazetesine verdiği röportajda “Volkswagen’nin ekonomik olarak değil siyasi olarak karar vermesini bekliyoruz” dedi.

Batı Anadolu’da İzmir yakınlarındaki Manisa’daki fabrika yerine VW, Bratislava’daki Slovak fabrikasında Passat orta sınıf otomobil ve aynı Skoda Superb’i inşa etmek istedi. VW bunun için yarım milyar avroluk ek yatırım yapmak istiyor. VW bu konuda yorum yapmadı.

Daha önceki bilgilere göre, bu modellerin Emden ve Kvasiny’deki önceki üretim yerlerine yeni modeller verilecek – Emden elektrikli arabalara geçecek ve Çek Skoda fabrikası gelecekte SUV’lar yapacak.

Başlangıçta grup, Manisa’da yıllık 300.000 araç kapasitesi ve yaklaşık 4.000 çalışanı bulunan yaklaşık bir milyar avroya çok markalı bir tesis kurmak istiyordu. Fabrika İnşaatının 2020’nin sonunda başlaması ve daha sonra üretimin 2022 yılı içerisinde başlaması planlanıyordu.

Yazının Orjinali: wheelsjoint.com

Çeviren: Otodiyari.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz